ATM kullananlar neye uğradığını şaşırdı… Para yatırıp çekenleri hayrete düşüren değişiklik

Türkiye’de yaşanan yüksek enflasyon ortamı, fiziki olarak dolaşımda bulunan kağıt paraların değerini günden güne azaltmakta.

Öyle ki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından basılan her 5 yeni banknottan 4 tanesi en büyük para olan 200 TL şeklinde üretiliyor. Hükümet, 500 ve 1000 TL’lik yeni banknot iddialarını her fırsatta yalanlarken, değeri 7 doların altına düşen 200 liralık banknotlar için bankalardan yeni bir uygulama kararı geldi.

ATM’LER ARTIK 10 TL’LİK BANKNOTLARI KABUL ETMEMEYE BAŞLADI

Ziraat Bankası’nın eski genel müdür yardımcısı Şenol Babuşçu, banka ATM’lerinde 10, 20, 50, 100 ve 200 TL’lik paralar için 5 ayrı slot olduğunu belirterek, son zamanlarda çok sayıda 200 liranın kullanılması ve 10 TL’nin alım gücünün tamamen kaybolması nedeniyle bankalarda kritik bir değişikliğe gidildiğini belirtti.

“BAŞKA TÜRLÜ PARA YETİŞMİYOR”

Birçok banka, ATM kanalından yapılacak para yatırma ve çekme işlemleri için 10 liralık banknotların kullanımını kapatırken, 10 TL için ayrılan slotları da 200 liralık paralara yönlendirdi. Söz konusu uygulamanın ilerleyen dönemde daha da artacağını belirten Babuşçu, yapılan değişiklik için “Çünkü başta türlü para yetişmiyor” ifadesini kullandı.

Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, geçen yıl mayıs ayı sonunda 607 milyon 139 bin olan tedavüldeki 200 TL’lik banknot adedi, bu yılın mayıs ayı sonunda 1 milyar 179 milyon adedi aştı. Sadece bir yılda 200 TL’lik banknot adedindeki artış oranı yüzde 94’e ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x