James Webb Teleskobundan Müthiş Keşif!

James Webb Teleskobu yeni keşfe imza attı. JADES-GS-z14-0 adı verilen bu galaksi, Büyük Patlama’dan sadece 290 milyon yıl sonra oluşmuş ve evrenin şu anki yaşının %2’sindeyken varlığını sürdürüyordu.

Bu inanılmaz keşif, JWST’nin 6,5 metrelik devasa aynası ve gelişmiş kızılötesi algılama sistemleri sayesinde mümkün oldu. Daha önceki rekor 325 milyon yıl önceydi.

BBC’de yer alan habere göre JADES-GS-z14-0’ın sadece uzaklığı değil, büyüklüğü ve parlaklığı da dikkat çekici. 1600 ışık yılından daha geniş olan bu galaksi, ışığını süper kütleli kara delikler yerine genç yıldızlardan alıyor. Bu da galaksinin olağanüstü bir yıldız oluşum oranına sahip olduğunu gösteriyor.

Bilim insanları, bu kadar genç bir galaksinin bu kadar parlak ve büyük olmasının nasıl mümkün olduğunu sorguluyor. Güneş’in kütlesinin birkaç yüz milyon katı olduğu tahmin edilen JADES-GS-z14-0, evrenin ilk zamanlarına dair yeni bilgiler edinmemizi sağlayabilir.

JWST, uzaya 2021 yılında fırlatılmış ve Hubble Uzay Teleskobu’nun halefi olarak görev yapıyor. 10 milyar dolarlık bu dev teleskop, evrenin ilk ışıklarını ve ilk galaksileri gözlemlemeyi amaçlıyor.

JWST’nin şimdiye kadar elde ettiği en önemli bulgularından biri de JADES-GS-z14-0’ın keşfidir. Bu keşif, evrenin ilk zamanlarına dair bilgilerimizi genişletmeye ve galaksi oluşumu hakkındaki teorilerimizi geliştirmeye yardımcı olacak.

Araştırmacılar, JWST’nin önümüzdeki yıllarda evrenin daha da gizemli köşelerini keşfetmeye devam edeceğine inanıyor. Belki de bu sayede evrenin oluşumuna dair yepyeni bilgiler edinebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x